buty sportowe

Buty sportowe – kiedy je wymienić?

Nie warto ćwiczyć, gdy masz podniszczone obuwie sportowe. Takie damskie buty sportowe zwiększają obciążenie stawów, co może prowadzić do urazów związanych z przeciążeniem. Wybór odpowiedniego buta w sklepie https://zoio.pl/obuwie/buty-sportowe  może zmienić sposób, w jaki ćwiczysz. Odpowiednie buty sportowe damskie mogą zdziałać cuda. Zużyte lub niedobre buty mogą jednak prowadzić do wielu potencjalnych obrażeń. Nie ryzykuj uszkodzenia pleców, kolan, stawów i całego zdrowia. Zainwestuj w wysokiej jakości obuwie i uprzyjemnij sobie trening lub aktywność sportową.

buty sportoweOczywiście, dobrze rozchodzone i podniszczone buty do biegania lub chodzenia są bardzo wygodne. Na podeszwie może pozostawać dużo bieżnika, mogą nadal całkiem ładnie wyglądać. Jednak wygląd (i uczucie) może być oszukiwaniem samej siebie: Im bardziej zużywa się but, tym szybciej psuje się jego podeszwa i amortyzacja, co sprawia, że takie buty sportowe łatwo mogą spowodować kontuzję.

Nie ma sztywnych i szybkich reguł, które dotyczą wszystkich butów, zależy to od twojej budowy, sportu jaki uprawiasz, rodzaju buta, czy miejsca, w którym biegasz. Buty sportowe używane głównie na twardszych powierzchniach będą zużywać się szybciej niż gdybyś nosiła je tylko podczas treningów na torze. To samo dotyczy sytuacji, gdy „odbijasz się” od ziemi, gdy biegniesz, w przeciwieństwie do łagodniejszego kroku.

Większość profesjonalistów zgadza się, że buty należy wymieniać po przebiegnięciu 300-500 kilometrów. Później tracą one maksymalne podparcie i amortyzację wstrząsów, co może sprawić, że będziesz podatna na obrażenia. Jednak dokładny czas zależy od tego, w jaki sposób ich używasz.

Chociaż większość producentów butów sportowych dla kobiet projektuje je tak, aby wytrzymywało zużywanie się na dystansie 300-500 km, buty sportowe są również projektowane z myślą o konkretnych zajęciach, takich jak trening lub bieganie. Ale nawet buty do biegania przeznaczone do biegu po chodniku może nie wytrzymać długo jeśli biegasz w nich po ścieżkach w parku. Dlatego buty powinno się wymieniać co rok intensywnego treningu; stare buty sportowe możesz nosić tylko na wyjście do sklepu czy na odpoczynek w domu.